A honosítás lépései
A honosítás lépései
Mik a külföldön vásárolt gépjármű magyarországi forgalomba helyezésének lépései?
0. lépés: Vámeljárás (EU-n kívül vásárolt gépjármű esetén)
Vámkezelési eljárásra abban az esetben van szükség, ha a behozott gépjármű nem EU-s országból érkezik, azaz a forgalmi engedélyt kiállító ország nem uniós tagállam.
Az Európai Unió tagállamai a következők:
Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus , Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
A vámeljárás nem csak Magyarországon folytatható le, hanem bármelyik másik uniós tagállam területén. Az eljárás Európa minden országában vámügynöki közreműködést igényel. A legjobb választás általában ott vámoltatni a járművet, ahol elsőként belépett az Európai Unió területére, ez leggyarkabban a szárazföldi határátkelő vagy tengeri kikötő. Ez alól kivétel a hazatelepülők esete, akik mindenféleképpen Magyarországon kell, hogy vámoljanak, amennyiben szeretnének élni az ÁFA- és vámmentesség lehetőségével.
Fontos megjegyezni, hogy Svájcból, Norvégiából, 2021 januárjától pedig az Egyesült Királyságból származó járműveknél is kötelező a vámkezelés! Nem EU-s gépjármű esetén a vámeljárás mellett úgynevezett származás-ellenőrzési eljárást is le kell folytatni, amelynek részleteiről ezen a linken olvashat.
Bővebb információért a vámeljárásról kattintson ide.
1. lépés: Honosítást megelőző műszaki vizsgálat
Legfontosabb feltétele a külföldön vásárolt gépjármű hazai forgalomba helyezésének, hogy megállapításra kerüljön a jármű közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek való megfelelése. Ez műszaki vizsgálat útján történik, függően attól, hogy a jármű rendelkezik-e Európai Uniós külföldi hatóság által kiállított érvényes műszaki vizsga igazolással.
Emelett az EU-s normáknak és szabványoknak való megfelelést is igazolni kell.
A műszaki vizsgáztatásra eddig kizárólag Nemzeti Közlekedési Hatóság vizsgálóállomásainak szakemberei jogosultak, azonban az Autóklub is végez honosítási szolgáltatásokat bizonyos korlátozásokkal.
Bőven információért a honosításhoz szükséges műszaki vizsgálatról kattintson ide.
2. lépés: Eredetiségvizsga
Hasonlóan a belföldi piacon történő használt autók adásvételéhez, külföldről származó gépjárművek esetében szintén kötelező az eredetiségvizsgálat, vagy másnéven eredetvizsga elvégeztetése.
A külföldről behozott járművek honosításának folyamatában az eredetvizsga a műszaki vizsga, illetve esetleges egyedi forgalomba helyezési eljárás sikeresen lezárulta után következik. Az eredetvizsgára való bejelentés feltétele a Nemzeti Közlekedési Hatóság által kiállított úgynevezett Jármű Műszaki Adatlap megléte. Az eredetiség vizsgálat bármelyik erre jogosítvánnyal rendelkező szervízben elvégezhető.
Bőven információért a külföldről származó autók honosításához szükséges eredetvizsgáról kattintson ide.
3. lépés: Regisztrációs adó ügyintézés
A külföldön vásárolt autók túlnyomó többsége után regisztrációs adót kell fizetni a honosítási eljárás során, ez a törvényi szabályozás alapján a hazai forgalomba helyezés feltétele.
Ennek összegét az illetékes vámhatóság állapítja meg, amely függ a jármű lökettérfogatától, korától, uniós környezetvédelmi besorolásától, valamint motortípusától. Elektromos járművek (beleértve egyes hibrideket is) és tehergépjárművek mentességet élveznek a regisztrációs adó megfizetése alól, azonban a mentességről szóló vámhatósági határozatot ebben az esetben is ki kell kérni.
Bővebb információért a regisztrációs adó pontos összegéről, illetve a regisztrációs adó alól mentesülő járművek köréről kattintson ide.
4. lépés: Hazai kötelező biztosítás megkötése
A vonatkozó jogszabályok értelmében a hazai közutakon kizárólag érvényes kötelező biztosítással rendelkező járművek közlekedhetnek. Mielőtt tehát külföldről származó gépjármű magyar rendszámot és forgalmi engedélyt kaphatna, az üzembe helyező köteles egy hazai biztosítónál kötelező biztosítást megkötni. Mivel a jármű ekkor még nem rendelkezik magyar rendszámmal, amire meg lehetne kötni a kötelezőt, ezért az alvázszám megadásával lehetséges a biztosítási ajánlat kikérése a forgalomba helyezéshez.
A honosítás során kötendő kötelező biztosításról bővebb információért kattintson ide.
5. lépés: Okmányirodai ügyintézés
Mivel a külföldön vásárolt gépjármű egy külföldi illetőségű tulajdonostól egy magyarországi tulajdonoshoz kerül, ezért vagyonátruházás, illetve az új tulajdonos szempontjából vagyonszerzés történik. Ez akkor is így van, ha a külföldi illetőségű tulajdonos és a belföldi illetőségű tulajdonos személye egy és ugyanaz, például hazatelepülés esetén. A külföldről származó gépjármű vagyonátruházásnak az adó- és illetékvonzatai nem különböznek egy hazai autóvásárlás során felmerülő tételektől, azzal a kivétellel, hogy külföldi jármű esetén az új rendszám kiállításárért is fizetni kell. Az illeték megfizetése után az okmányiroda vagy kormányablak ügyintézője azonnal kiadja az új magyar rendszámot és forgalmi engedélyt, majd pár héttel később a gépjármű törzskönyv is kipostázásra kerül.
A külföldön vásárolt gépjármű honosításához szükséges okmányirodai ügyintézésről bővebb információért kattintson ide.
6. lépés: A gépjármű forgalomba helyezése
Ha a műszaki szemle, illetve vizsga sikeresen lezárult és az NKH kiállította a Műszaki Adatlapot, minden adó és illeték megfizetésre került (beleértve a regisztrációs adót is), és az érvényes magyar kötelező biztosítást is megkötöttük, akkor a külföldről származó gépjármű forgalomba helyezhetővé válik Magyarországon. A rendszám és forgalmi engedélyt az okmányiroda, illetve jelenlegi nevén kormányablak adja ki.
Amint ezek átvételre kerültek, a rendszámot fel kell szerelni, a regisztrációs matricát felragasztani és a jármű ettől a pillanattól részt vehet a közlekedésben.
Fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a jármű a származási országban kivonásra kerül a forgalomból, melyről alapesetben az okmányiroda gondoskodik. Ehhez általában a külföldi rendszámot le kell adni az okmányirodában vagy kormányablaknál, akik értesítik a külföldi hatóságot a magyarországi forgalomba helyezésről. Amennyiben mi már gondoskodtunk a jármű forgalomból való kivonásáról a származási országban, vagy egyéb okból nem áll rendelkezésre a rendszám, az okmányirodában erről nyilatkozni szükséges.